1
/
of
2
Maple Pole
Maple Pole
541 reviews
Regular price
$99.00 USD
Regular price
$99.00 USD
Sale price
$99.00 USD
Unit price
/
per
Couldn't load pickup availability
- Overview
- Specs
- Care
Crafted from maple wood, our Maple Pole is used to aid alignment, arm work and to increase the focus on scapular stabilization during Reformer Pilates movements.
Read more
27.17 inches in length and easily clips onto Your Reformer rope clips.
Read more
• Wipe with a damp cloth
• Keep out of direct sunlight
Read more
• Keep out of direct sunlight


B
Brooke Ballinger Original Jumpboard & Box
S
Simone Turner Scrunch Grip Socks
T
Tahnee Aspey I got the yoga mat in mocha and it is such good quality. It’s comfortable, doesn’t move around and gorgeous mocha colour. You can tell it’s made well. It’s very handy for my mat Pilates while I am away from my reformer :)
A
Anne Jameson Good range of different colours. Love my colour and equipment.
K
Kegan Allee-Moawad Great ball, color, and price.
S
Samantha Lowe Yoga Mat
C
Carmen Crowder Amazing. I got the dusty rose and I LOVE IT!
m
marci nixon Really really well built. Glides beautifully
T
Tatiana Kryukova Amazing beautiful anti-slippery mats. However, the rubber smell is so extremely strong we don’t know how to get it out of our studio. It’s slowly going away after many wipe-downs, but still smells very funky in the space.
You May Also Like
-
Pilates Pack
Regular price $129.00 USDRegular priceUnit price / per$129.00 USDSale price $129.00 USD -
Pilates Ring
Regular price $25.00 USDRegular priceUnit price / per$25.00 USDSale price $25.00 USD -
Prop Starter Kit
Regular price $59.00 USDRegular priceUnit price / per$59.00 USDSale price $59.00 USD -
Reformer Mat
Regular price $49.00 USDRegular priceUnit price / per$49.00 USDSale price $49.00 USD -
Pilates Ball
Regular price $15.00 USDRegular priceUnit price / per$15.00 USDSale price $15.00 USD -
Hand Weights
Regular price $15.00 USDRegular priceUnit price / per$15.00 USDSale price $15.00 USD -
Scrunch Grip Socks
Regular price $18.50 USDRegular priceUnit price / per$18.50 USDSale price $18.50 USD
1
/
of
8