How to Save on Costly Reformer Pilates Classes

How to Save on Costly Reformer Pilates Classes

The question is: how much can you really save with The Rental Reformer?


If you’ve been to a Pilates studio, you know how those visits can add up quickly. With typical classes costing anywhere from $25 to $50 (or more!) per session, building a consistent Pilates practice can become an expensive habit. But what if you could experience the same transformative benefits of Pilates – right at home – without the hefty price tag? Renting a Reformer offers an affordable, flexible, and convenient way to maintain a consistent practice without breaking the bank.


Let’s take a look at how much it costs to visit a Pilates studio three times a week versus opting for unlimited classes with Your Reformer’s Reformer rental option:


Studio Classes

  • Cost per session: $25 - $50 (on average)
  • 3 sessions per week: $75 - $150
  • Monthly cost: $300 - $600
  • Annual cost: $3,600 - $7,200


The Rental Reformer

  • Rental cost per week: $39
  • Monthly cost: ~$156
  • Annual cost: $2,028


Potential Savings with The Rental Reformer: up to $5,200 per year! 


Optimal Ongoing Savings: For those that fall in love with the at-home Reformer Pilates experience, Your Reformer also offers options to help you purchase your own Reformer outright, making it the optimal cost-saving investment into your wellness.


By opting for The Rental from Your Reformer, depending on the type of classes you partake in and the studio you usually attend, you can save anywhere from $1,500 to $5,200 per year on your Pilates practice. 


So… what’s so good about The Rental Reformer?


  1. Flexibility to Practice Anytime

The Rental gives you the freedom to work out on your own schedule. Whether it’s early mornings, late evenings, or quick midday sessions while working from home, you have more flexibility than ever. Imagine the commitment and results you could achieve if you weren’t tied to a studio timetable.

  1. Unlimited Use

With The Rental, there’s no limit to the number of sessions you can do in a week, or even a day! Practice daily, multiple times a day, or follow a flexible weekly routine. You’re in control of your practice without paying extra per session. Your weekly subscription gives you access to the Your Reformer App with a growing library of over 700 engaging classes so that you can workout alongside a qualified Pilates instructor to receive all of the motivation, guidance, and support that you need to excel.

  1. Eliminate Commuting Costs

Traveling to a studio isn’t just time-consuming; it adds to your expenses in gas, parking, and other transportation costs. By practicing at home, you can save time and money.

  1. Quality Practice, Professional Equipment

Your Reformer provides luxurious, studio-grade Reformers for home use, so you won’t be sacrificing quality. Each Reformer is equipped for professional workouts whilst being easy for beginners to maneuver so that you can maintain or build your strength, flexibility, and endurance.



Pilates studios can be great for a sense of community, but nothing beats practicing in the comfort of your own home. Choosing The Rental from Your Reformer means there’s no need to navigate crowded classes, reserve spots, or worry about scheduling conflicts. You can work on your fitness goals in a private environment, making each session more enjoyable and productive.


For just $39 per week, renting a Reformer is the perfect way to keep up with your Pilates practice, minus the steep cost of studio memberships. It's affordable, flexible, and gives you everything you need to sustain a transformative Pilates journey – all on your own terms. 


Ready to save while investing in your wellness? Explore The Rental and start experiencing the freedom and affordability of Pilates at home.


View The Rental

 

*Cost of Pilates classes calculated based on industry average. This may vary between studios depending on factors such as location, class type, and equipment.


Sources:

How Much Do Pilates Classes Cost? (2024)

How Much Do Pilates Classes Cost? | HowMuchIsIt.org

Back to blog